Sirkeler

Herbynia Sirkeleri, dalından özenle toplanmış meyve ve bitkilerin, bilimsel yöntemler kullanılarak fermente edilmesiyle üretilir.
Hem mutfağınızın hem de günlük kullanımınızın vazgeçilmezi olacak Herbynia Sirkeleri ile hemen tanışın!

sirkeler
Filtreleri Göster

Gösterilen sonuç sayısı: 5

Filtreleri Göster

Gösterilen sonuç sayısı: 5

Güvenle tüketebilmeniz için hammade olan meyve ve bitkilerin toplanmasından, fermente edilmesine kadarki her aşama, Düzce Üniversitesi akademisyenleri tarafından takip edilir.

Nasıl Üretiyoruz?

Herbynia markası ile üretilmiş her ürünün hikayesi, kendisini oluşturan bitki ve meyvelerin yetiştirme süreciyle Düzce Üniversitesi’nde başlar.

Herbynia Sirkeleri’ni oluşturan bitki ve meyvelerin yetiştirileceği toprağın uygunluğu, Düzce Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜBİT) tarafından yapılan toprak analizleriyle tespit edilir.

Daha sonra Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi bünyesindeki ‘Örnek Bahçe’ olarak adlandırılan seralarda, bitki ve meyve fidesi elde etmek için ön ekim yapılır.

Herbynia Sirkelerinin hammadesi olan fideler, belirlenmiş bölge arazilerinde, Düzce Üniversitesi akademisyenleri tarafından eğitilmiş çiftçilerle birlikte yetiştirilmeye başlanır.

Hasat zamanı özenle toplanan bitki ve meyvelerin, Düzce Üniversitesi laboratuvarlarında içerik analizleri ve standardizasyonu yapılır.

Herbynia Sirkeleri, dalından özenle toplanmış meyve ve bitkilerin, bilimsel yöntemler kullanılarak fermente edilmesiyle üretilir. Elde edilen Herbynia Sirkeleri’nin etkileri, klinik ve preklinik çalışmalar sonucunda tescillenerek güvenli cam şişelere konulup üretim işlemi tamamlanmış olur.