Pekmezler

Bitki veya meyve özü, çeşitli bitki ve meyvelerden elde edilen konsantre sıvı formdaki içecektir.

Konsantre sıvı formu, yoğun ve lezzetli kıvamı sayesinde, keyifle tüketeceğiniz Herbynia Özleri’ni keşfedin!

pekmezler
Filtreleri Göster

Gösterilen sonuç sayısı: 2

Filtreleri Göster

Gösterilen sonuç sayısı: 2

Üretim sürecinin her aşaması Düzce Üniversitesi akademisyenleri tarafından takip edilen Herbynia Özleri, soğuk sıkım yöntemi kullanılarak elde edilir.

Soğuk sıkım yöntemi sayesinde, özleri oluşturan meyve ile bitkilerin içeriğindeki mineral ve vitaminler zarar görmez. Böylece istenilen fayda üst düzeyde verilmiş olur.

Nasıl üretiyoruz?

Herbynia markası ile üretilmiş her ürünün hikayesi, kendisini oluşturan bitki ve meyvelerin yetiştirme süreciyle Düzce Üniversitesi’nde başlar.

Öncelikle Herbynia Özleri’ni oluşturan bitki ve meyvelerin yetiştirileceği toprağın uygunluğu, Düzce Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜBİT) tarafından yapılan toprak analizleriyle tespit edilir.

Daha sonra Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi bünyesindeki ‘Örnek Bahçe’ olarak adlandırılan seralarda, bitki ve meyve fidesi elde etmek için ön ekim yapılır.

Herbynia Özleri’nin hammadesi olan fideler, belirlenmiş bölge arazilerinde, Düzce Üniversitesi akademisyenleri tarafından eğitilmiş çiftçilerle birlikte yetiştirilmeye başlanır. Hasat zamanı özenle toplanan bitki ve meyvelerin, Düzce Üniversitesi laboratuvarlarında içerik analizleri ve standardizasyonu yapılır.

Herbynia Özleri, soğuk sıkım yöntemiyle elde edilerek ürünü oluşturan bitki ve meyvelerin zengin içeriklerinin öze geçmesi sağlanır. Elde edilen Herbynia Özleri’nin etkileri, klinik ve preklinik çalışmalar sonucunda tescillenerek güvenli cam şişelere konulup üretim işlemi tamamlanmış olur.