Çaylar

Keyif, detoks, arınma, rahatlama… Herkesin çay tercihi başka. Herbynia Çayları ile her moda uygun çay serisi sizleri bekliyor!

Çaylar
Filtreleri Göster

Gösterilen sonuç sayısı: 10

Filtreleri Göster

Gösterilen sonuç sayısı: 10

Çay; çeşitli tıbbi ve aromatik bitkilerin yaprak, kök, gövde, kabuk ve tohumlarının kaynatılması veya demlenmesi yöntemi ile elde edilen içecektir.

Çayların elde edilmesinde bitki kalitesi ve elde etme yöntemi çok önemlidir. Herbynia Çaylarını oluşturan bitkilerin üretim süreci, bitkinin yetiştirildiği topraktan, yetiştirme şekli ve elde edildiği son haline kadar, Düzce Üniversitesi akademisyenleri tarafından takip edilir.

Nasıl Üretiyoruz?

Herbynia markası ile üretilmiş her ürünün hikayesi, kendisini oluşturan bitki ve meyvelerin yetiştirme süreciyle Düzce Üniversitesi’nde başlar. Öncelikle Herbynia Çayları’nı oluşturan bitkilerin yetiştirileceği toprağın uygunluğu, Düzce Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜBİT) tarafından yapılan toprak analizleriyle tespit edilir.

Daha sonra Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi bünyesindeki ‘Örnek Bahçe’ olarak adlandırılan seralarda, bitki fidesi elde etmek için ön ekim yapılır.

Herbynia Çaylarının hammadesi olan fideler, belirlenmiş bölge arazilerinde, Düzce Üniversitesi akademisyenleri tarafından eğitilmiş çiftçilerle birlikte yetiştirilmeye başlanır.

Hasat zamanı özenle toplanan bitkilerin, Düzce Üniversitesi laboratuvarlarında içerik analizleri ve standardizasyonu yapılır. Elde edilen Herbynia Çaylarının etkileri, klinik ve preklinik çalışmalar sonucunda tespit edilip güvenle tüketilmesi sağlanır.

Herbynia Çayları, doğrudan demlemeye uygun halde, güvenli paketleme şekline getirilerek üretim işlemi tamamlanmış olur.